AGENDA

An European summit of local and regional communities
to share a common vision for a smarter tomorrow!

Stay tuned!

Check-out the speakers. Download our brochure

MONDAY, 3 MAY 2021
12:00 - 14:00 Thematic tables Speaker Online
# Smart Health
12:00 - 12:05 Kamila Olchowicz (moderator), IrRADIARE Science For Evolution, Networking Manager
12:05 - 12:25 Anett Ruszanov, Digital health expert
12:25 - 12:40 Myriam Martin, Ticbiomed / H2020-dRural project, Project coordinator
12:40 - 12:55 Pedro Maló, Unparalel, CEO
12:55 - 13:10 Andrea Jester, Nerosubianco, Executive Partner
13:10 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Seppo Ahola, Kemi Digipolis Ltd, Arctic Advisor | Signe Sonvisen, SINTEF Nord AS, Researcher

# Smart Energy
12:00 - 12:05 Sofia Martins (moderator), IrRADIARE Science for Evolution, Sustainability Manager
12:05 - 12:25 Rui Pedro Henriques, IrRADIARE Science for Evolution, Technology Director
12:25 - 12:40 Paulo Brito, Polytechnic Institute of Portalegre, Professor
12:40 - 12:55 Inês Silva, IrRADIARE Science for Evolution, Analysis & Planning Manager
12:55 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Andrea Moser, EEE, Senior Specialist | Poojan Timilsina, CBC, Project Manager

# Smart Farming
12:00 - 12:05 Andrea Gioseffi (moderator), H2020- AURORAL, Chief Editor
12:05 - 12:25 David Celetti, Università degli Studi di Padova, Professor
12:25 - 12:40 Monika Manolova, Sofia University "St. Kliment Ohridski", Data scientist
12:40 - 12:55 Maria Fátima Duarte, CEBAL - Centro de Biotecnologia Agricola e Agro-Alimentar do Alentejo, Executive Director
12:55 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Davide Murgese, I Tesori della Terra, Senior Specialist | Barbara La Licata, EnviPark, Senior Specialist

14:00 - 15:00 Break Speaker Online
15:00 - 17:00 Thematic tables Speaker Online
# Data
15:00 - 15:05 Rui Pedro Henriques (moderator), IrRADIARE Science for Evolution, Technology Director
15:05 - 15:25 Diego López-de-Ipiña González-de-Artaza, University of Deusto, Associate Professor, Principal researcher & Head of DEUSTEK & MORElab
15:25 - 15:40 Martin Wagner, ATOS, Senior Consultant
15:40 - 15:55 Thanasis Tryferidis, Centre for Research and Technology Hellas, Senior Researcher
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: Javier Serrano, BOSONIT SL, Innovation associate | Andrea Cimmino, Universidad Politécnica de Madrid, Post-Doc Researcher

# Culture
15:00 - 15:05 Marcos Nogueira (moderator), H2020-AURORAL, Coordinator
15:05 - 15:25 Barbara Stacher, European Commission, DG for Education and Culture (DGEAC), Policy Officer
15:25 - 15:40 Ana Telles, University of Évora, Director of the School of the Arts
15:40 - 15:55 Mónica Rogério, Design and Communication, ACDIPE
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: Ann-Hege Lund, Narvik Municipality, Project manager | Gian-Luca Gasparini, FEBEA, Project Manager

# Governance
15:00 - 15:05 Helder Guerreiro (moderator), CCDRA, Administrator
15:05 - 15:25 Raffaele Buompane, European Business and Innovation Centre Network (EBN), Director
15:25 - 15:40 Jan Fransen, Institute of Housing and Urban Development Studies, Expert on urban economic development and resilience
15:40 - 15:55 Oksana Zamora, Sumy State University, Associate professor at the International Economics Department
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: Marcus Lind Nerhoel, Smart Innovation Norway, Senior Advisor, Smart Cities & Communities | Edurne Iñigo, UDEUSTO, Assistant professor

17:00 - 17:30 Alentejo Drink Virtual toast for welcoming Summit participants Speaker Online
TUESDAY, 4 MAY 2021
12:00 - 14:00 Thematic tables Speaker Online
# Smart Mobility
12:00 - 12:05 Elsa Nunes, (moderator) IrRADIARE Science for Evolution, CEO
12:05 - 12:25 Maria Tsavachidis, EIT Urban Mobility, CEO
12:25 - 12:40 Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-President
12:40 - 12:55 Pekka Leviäkangas, University of Oulu, Professor
12:55 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Asbjørn Hovstø, Hafenstrom, CEO | Pol Arranz, Aiguasol, Projects director

# Smart Tourism
12:00 - 12:05 Paula Peiró (moderator), H2020-AURORAL, Executive Coordinator
12:05 - 12:25 Patrick Torrent, NECSTouR, President of NECSTouR and Director of the Catalonia Tourism Board
12:25 - 12:40 Eleni Feleki, URGE Network - Circular Cities, URBACT Lead Expert
12:40 - 12:55 Catarina Valença Gonçalves, SPIRA - Agência de revitalização patrimonial, Founder and CEO
12:55 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Bernhard Koch, TVRO, Project Assistant | Nikol Bujalkova, LuxActive, Marketing & Consulting

# Interoperability
12:00 - 12:05 Rui Pedro Henriques (moderator), IrRADIARE Science for Evolution, Technology Director
12:05 - 12:25 Soumodip Sarkar, Évora University, Vice-rector
12:25 - 12:40 Andrea Cimmino, Universidad Politécnica de Madrid, Post-Doc Researcher
12:40 - 12:55 Martin Brynskov, University of Aarhus - Associate Professor and Chair of Open & Agile Smart Cities
12:55 - 14:00 Round table debate
Table rapporteurs: Jorge Almela, BAVENIR SRO, Developer | Gireesh Nair, Umeå universitet, Professor

14:00 - 15:00 Break Speaker Online
15:00 - 17:00 Thematic tables Speaker Online
# Media
15:00 - 15:05 Marcos Nogueira (moderator), H2020-AURORAL, Coordinator
15:05 - 15:25 Eunice Ribeiro, i2CAT, Director of EC R&I Policy and Strategy
15:25 - 15:40 Miguel Varela, ISG Business & Economics School, Director
15:40 - 15:55 Vitor Pereira, Zoom Global Smart Cities Association and Smart Portugal Cluster, Executive Director and Co-Founder
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: Valentina Russo, IrRADIARE, Science for Evolution, Policy officer | Patrícia Gomes da Silva, CCDRA, Director of Inspection Services

# Skills
15:00 - 15:05 Flávia Duarte (moderator), IrRADIARE Science for Evolution, Chief Operational Officer
15:05 - 15:25 Massimo Busuoli, Norwegian University of Science and TechnologyEU Office (NTNU EU Office), Director
15:25 - 15:40 Reyes Alejano, UHU - Universidad de Huelva, Departamento de Ciencias Agroforestales, Pro-Vice Chancellor of Internationalization
15:40 - 15:55 Maryna Utkina, Sumy State University, Head of Scientific Association of Students, Postgraduates, Doctoral Students and Young Scientists
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: Pekka Leviäkangas, University of Oulu, Professor | Ieva Spudyte, European DIGITAL SME Alliance, Junior Project Manager

# Security
15:00 - 15:05 Elsa Nunes (moderator), IrRADIARE Science for Evolution, CEO
15:05 - 15:25 Alanus von Radecki, Data Competence Center for Cities and Regions (DKSR), CEO
15:25 - 15:40 Jiri Marek, Masaryk University’s Institute of Computer Science, Open Access Manager
15:40 - 15:55 Lorenzo Visaggio, IrRADIARE Science for Evolution Academy, Researcher
15:55 - 17:00 Round table debate
Table rapporteurs: David Luz, IrRADIARE, Senior Developer | Gonçalo Rolo, Unparallel Innovation, Lda

17:00 - 19:00 AURORAL partners meeting Speaker Online
19:00 - 21:00 Cultural session Speaker Online
3 Scherzi 4 Strata #1 Lines , Centro de Arte e Cultura da Fundação Eugénio de Almeida
3 Scherzi 4 Strata #2 Lights , Centro de Arte e Cultura da Fundação Eugénio de Almeida
3 Scherzi 4 Strata #3 Screens , Centro de Arte e Cultura da Fundação Eugénio de Almeida
“Terra chã” from Companhia de Dança Contemporânea de Évora (CDCE)
Closure

WEDNESDAY, 5 MAY 2021
11:00 - 12:45 Future Lab sessions (in parallel) Speaker Online
# Future Lab I
Horizon Europe, Cluster 4 – Digital, Industry and Space

11:00 - 11:05 Welcome - Elsa Nunes, IrRADIARE Science for Evolution, CEO
11:05 - 11:10 Opening - Paula Peiró, H2020-AURORAL, Executive Coordinator (moderator)
11:15 - 11:30 Magda De Carli, DG RTD, Head of Unit (TBC)
11:30 - 11:40 Rui Pedro Henriques, IEMSy, Coordinator
11:40 - 11:50 Antonio M.Ortiz, H2020 DIGITbrain, Coordinator
11:50 - 12:00 Ana María, H2020 FLEXIGROBOTS, Coordinator
12:00 - 12:10 Justin Casimir, H2020 RUBIZMO, Coordinator
12:10 - 12:30 Pedro Santa Clara, founder of TUMO in Portugal &the Director of the 42 Lisbon school
12:30 - 12:45 Debate and closure - Paula Peiró, H2020-AURORAL, Executive Coordinator

# Future Lab II
Horizon Europe, Cluster 6 – Food, Bioeconomy, Natural Resources

11:00 - 11:05 Welcome - Daniel Janeiro, ADRAL, Coordinator of the External Promotion Department
11:05 - 11:15 Opening - Flávia Duarte, IrRADIARE Science for Evolution, Chief Operational Officer (moderator)
11:15 - 11:30 Francisco Vigalondo, Representative of Aragón Exterior in Brussels (TBC)
11:30 - 11:40 Stefano Caselli, POSITIVE Project, Professor of Computer Engineering, University of Parma
11:40 - 11:50 Daniela Tchonkova, INTERREG CityZen, Coordinator
11:50 - 12:00 Yorgos Stephanedes, BLUEFASMA, Coordinator
12:00 - 12:10 Maria Sitzoglou, UIA-OASIS, Project Manager
12:10 - 12:20 Gerald Schwarz, UNISECO, Coordinator
12:20 - 12:30 Claudia De Luca, H2020-RURITAGE
12:30 - 12:45 Debate and Closure - Flávia Duarte, IrRADIARE Science for Evolution, Chief Operational Officer

12:45 - 13:00 Break Speaker Online
13:00 - 18:00 Strategy Speaker Online
13:00 - 13:10 Welcome address - Marcos Nogueira, H2020-AURORAL, Coordinator
13:10 - 13:20 Introductory address- Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-President (moderator)
13:20 - 13:30 Miguel Ángel García Fuentes, CARTIFF, Head of Strategy
13:30 - 13:40 Rolandas Urbonas, Lithuanian Energy Institute (LEI), Director
13:40 - 13:50 José Miguel Campos Costa, EDP NEW, H2020 POCITYF coordinator and EDP NEW’s head of Positive Energy Communities’ area
13:50 - 14:00 Paolo Bertoldi, JRC - European Commission, Senior expert
14:00 - 14:10 Lada Strelnikova, DWS / Deutsche Bank Group, Director
14:10 - 14:20 Miguel Castro Neto, NOVA IMS, Professor
14:20 - 14:30 Martin Grisel, European Urban Knowledge Network (EUKN), Director
14:30 - 15:10 DEBATE
15:10 - 15:15 Welcome address - Paula Peiró, H2020-AURORAL, Executive Coordinator
15:15 - 15:20 Introductory address - Olavi Luotonen, European Commission - DG CONNECT, Policy and Programme Officer (moderator)
15:20 - 15:30 Martin Brynskov, OASC - Open & Agile Smart Cities, Chair
15:30 - 15:40 Georg Houben, European Commission DG-Energy, Policy Officer, Smart Cities & Communities Team
15:40 - 15:50 Anna Lisa Boni, EUROCITIES, Secretary-general
15:50 - 16:00 Wim de Kinderen, Enoll - European Network of Living Labs, Vice-chair
16:00 - 16:10 Doris Marquardt, European Commission DG-AGRI, Programme Officer
16:10 - 16:35 DEBATE
16:35 - 16:40 Introductory address - Flávia Duarte, IrRADIARE Science for Evolution, Chief Operational Officer (moderator)
16:40 - 16:50 Laura Lecci, European Business & Innovation Centres Network (EBN), CEO
16:50 - 17:00 Bianca Muntean, IT Cluster Transilvania, Manager
17:00 - 17:10 Sebastiano Toffaletti, Digital SME alliance, Secretary-general
17:10 - 17:20 Frédéric Vallier, CCRE-CEMR (Council of European Municipalities and Regions), Secretary-general
17:20 - 17:30 Elise Wattrelot, Atlantic Arc CRPM (Conference of Peripheral Maritime Regions), Executive Secretary
17:30 - 17:40 Simona Costa, Smart Cities Marketplace, Chair of Action Cluster on Integrated Planning, Policy & Regulation
17:40 - 17:50 Willem Jonker, EIT Digital, CEO
17:50 - 18:00 DEBATE
18:00 Closure - Marcos Nogueira, H2020-AURORAL, Coordinator

18:00 - 19:00 Break Speaker Online
19:00 - 21:00 Cultural session Speaker Online
“Turning the clock back” Marta Ortigosa and Maria Pascual
“Josepf Haydn: Die Schöpfung - Rezitativ and aria Nun beut die Flur das frische Grün (Gabriel)”, Cleopatra David
“Antonín Dvořák: Rusalka - Song to the Moon (Rusalka)”, Cleopatra David
“Tiberiu Brediceanu: La seceris (The Harvest) - Stanca's Doina (Stanca)”, Cleopatra David
“There is Hope”, Clara Passarinho
“Aquele que diz Sim, Aquele que diz Não”, Arts School from the University of Évora
2015-2019 Department of visual art, Arts School from the University of Évora
“Talha” Direcção Regional De Cultura Do Alentejo
Closure

21:00 - 22:00 Dinner Speaker In-person
THURSDAY, 6 MAY 2021
10:00 - 13:00 Networking Speaker Online
11:00 - 13:00 Future Lab sessions (in parallel) Speaker Online
# Future Lab I
The New European Bauhaus

11:00 - 11:10 Introductory address - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative
11:10 - 11:20 Moderator’s address - Ana Telles, Universidade de Évora - Escola de Artes, Professor (moderator)
11:20 - 11:35 Xavier Troussard, Head of Unit, New European Bauhaus Project
11:35 - 11:45 Marcos Ros Sempere, European Parliament, Member
11:45 - 11:55 Henrique Sim-Sim, Fundação Eugénio de Almeida, Coordinator
11:55 - 12:05 Florian Schneider, NTNU, Trondheim Academy of Fine Art, Head of Department
12:05 - 12.15 Rosa Balas, Director for external relations, Regional Government of Extremadura
12:15 - 12:30 Break
12:30 - 12:40 Raquel Losada Duran, INTEGR@TENCIÓN, Head of INTRAS R&I Department
12:40 - 12:50 Inês Secca Ruivo, Universidade de Évora - Escola de Artes, Professor
12:50 - 13:00 Laura Čodere, Next Generation Micro Cities UIA, Coordinator
13:00 - 13:10 João Soares, Escola de Artes - Universidade de Évora, Professor
13:10 - 13:20 Uwe Plank-Wiedenbeck, Bauhaus University, Professor
13:20 - 13:30 Debate - Ana Telles, Universidade de Évora - Escola de Artes, Professor
13:30 - 13:35 Closing address - Mónica Rogério, Design and Communication, ACDIPE

# Future Lab II
Horizon Europe, Cluster 5 – Climate, Energy and Mobility

11:00 - 11:05 Welcome - Elsa Nunes, IrRADIARE Science for Evolution, CEO (moderator)
11:05 - 11:15 Opening - Esteban Pelayo, EURADA, Director
11:15 - 11:30 Vasco Ferreira, European Commission - DG Energy, Policy Officer
11:30 - 11:40 Rubén García Pajares, CARTIF, Smart City Director (TBC)
11:40 - 11:50 Sofia Martins, IrRADIARE Science for Evolution, Sustainability Manager
11:50 - 12:00 Ricardo Beirão, Medio Tejo 21, Director (TBC)
12:00 - 12:10 Ninetta Chaniotou, e-MOPOLI, Coordinator
12:10 - 12:20 Nigel Holmes, CEO, Scottish Hydrogen and Fuel Cell Association, BIG HIT
12:20 - 12:30 Beatriz García García, EPIU UIA, Coordinator
12:30 - 12:40 Natasa Thomadaki INCIRCLE'S MISSION, Coordinator
12:40 - 13:00 Debate and closure - Elsa Nunes, IrRADIARE Science for Evolution, CEO

13:00 - 15:00 SmarTomorrow Speaker Online
13:00 to 13:10 Welcome address - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president
13:10 - 13:20 Introductory address - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative
13:20 - 13:25 Moderator’s address - Celine Sauer, IrRADIARE EU Office, Policy advisor (moderator)
13:25 - 13:45 Eddy Hartog, European Commission DG- Connect, Head of Unit Technologies for Smart Communities
13:45 - 13:50 Mikael Grannas, City of Sipoo FI, Mayor
13:50 - 13:55 Vojko Obersnel, City of Rijeka HR, Mayor
13:55 - 14:00 Steffi Trittel, City of Hohe Börde DE, Mayor
14:00 - 14:05 Meritxell Montserrat i Mestres, Municipality of Vilafranca del Penedès ES, Councilor
14:05 - 14:10 Dovydas Kaminskas, City of Tauragė LT, Mayor
14:10 - 14:15 Francisco Baluffo, City of Huelva ES, Councilior
14:15 - 14:20 Anabela Freitas, City of Tomar PT, Mayor
14:20 - 14:30 Closing remarks - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative
14:30 - 14:50 Debate - Celine Sauer, IrRADIARE EU Office, Policy advisor (moderator)
14:50 - 15:00 Aknowledgement - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president

15:00 - 17:00 High-level session I EU Speaker Online
15:00 - 15:05 Welcome address - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president
15:05 - 15:15 Moderator’s address - Martin Brynskov, OASC - Open & Agile Smart Cities, Chair (moderator)
15:15 - 15:35 Carlos Zorrinho, European Parliament, Member
15:35 - 15:50 Eddy Hartog, European Commission DG - Connect, Head of Unit Technologies for Smart Communities
15:50 - 16:05 Marcos António Nogueira, Alentejo Permanent Representative to EU in Brussels
16:05 - 16:15 Tilman Buchholz, German Federal Ministry of the Interior, Building and Community, Urban Development Policy Unit
16:15 - 16:25 Katharina Erdmenger, Permanent Representation of the Federal Republic of Germany to the European Union, Head of Unit
16:25 - 16:35 Luminita Odobescu, Permanent Representative of Romania to the European Union, Ambassador
16:35 - 16:45 Markku Markkula, Covenant Climate and Energy Ambassador for Finland, President, Helsinki Region
16:45 - 16:50 Debate - Martin Brynskov, OASC - Open & Agile Smart Cities, Chair (moderator)
16:50 - 16:55 Final remarks - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-President
16:55 - 17:00 Closing address - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative

17:00 - 18:00 Break Speaker Online
18:00 - 19:45 High-level session II PT Speaker In-person
18:00 - 18:15 Welcome address - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president
18:15 - 18:35 António Ceia da Silva, CCDRA, President
18:35 - 18:50 Elisa Ferreira, European Commission, European Commissioner for Cohesion and Reforms
18:50 - 19:05 Maria do Céu Antunes, Portuguese Government, Minister of Agriculture
19:05 - 19:20 Ana Abrunhosa, Portuguese Government, Minister of Territorial Cohesion
19:20 - 19:35 José Calixto, Alentejo Regional Development Agency (ADRAL), President
19:35 - 19:45 Final remarks - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-President

19:45 - 20:45 Lecture Speaker Online
19:45 - 19:50 Welcome address - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-President
19:50 - 19:55 Introduction - Ana Paula Amendoeira, Regional Director for Culture of the Alentejo Region
19:55 - 20:05 Gonçalo Duarte Lopes, Theatre, School of Arts of the University of Évora
      Helena Silva, Theatre, School of Arts of the University of Évora
      Inês Rocha, Theatre, School of Arts of the University of Évora
20:05 - 20:45 Manuel Ferro, University of Coimbra, Professor

FRIDAY, 7 MAY 2021
12:00 - 15:00 Regional leadership Speaker Online
12:00 - 12:10 Welcome address - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president
12:10 - 12:20 Introductory address - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative (moderator)
12:20 - 12:35 Apostolos Tzitzikostas, Committee of Regions, President
12:35 - 12:50 António Ceia da Silva, CCDRA, President
12:50 - 13:00 Mark Speich, North Rhine-Westphalia, Secretary of State for Federal, European and International Affairs, Committee of Regions’ Civex chair
13:00 - 13:10 Rainer Steffens, Committee of Regions, RegHub
13:10 - 13:30 RegHub Regions – video addresses from Presidents
      Region of Murcia
      Emilia-Romagna Region
      Thessaly Region
      Valle d’Aosta
      Helsinki-Uusimaa
      Barcelona (Province in Autonomous Community of Catalonia)
      Primorje-Gorski Kotar County
      Košice Self-governing Region
      Hauts-de France
      State of Branderburg
      Timiș County
      Pinneberg County
      Venezia Giulia Region
      Autonomous Community of Madrid
      Autonomous Province of Bolzano
      Harghita County
      Lublin Province
      North Rhine-Westphalia
      Mazowieckie Voivodeship
      Alentejo (ADRAL)
13:30 - 13:40 Nienke Homan, Northern Netherlands Region, Regional Minister
13:40 - 13:50 Rune Edvardsen, Hålogaland Region, President
13:50 - 14:00 Rastislav Trnka, Košice Self-governing Region, President
14:00 - 14:20 Maria da Graça Carvalho, European Parliament, Member
14:20 - 14:50 Debate moderator address - Marcos António Nogueira, Alentejo EU office - Permanent Representative
14:50 - 15:00 Acknowledgement - Carmen Carvalheira, CCDRA, Vice-president

11:00 - 14:00 Networking (in parallel) Speaker Online
15:00 - 18:00 Break Speaker Online
18:00 - 18:45 Summit concert Speaker Online
18:00 - 18:45 Concert
Niccoló Paganini: (1782-1840), Cantabile in D Major Op. 17, M.S. 109, Carlos Damas, violin, Dejan Ivanović, guitar
Napoléon Coste: (1805-1883), Le Départ, Fantaisie Dramatique Op. 31 (1857), Dejan Ivanović, guitar
Cécile Chaminade: (1857-1944), Sérénade aux Étoiles Op. 142 (1911), Monika Streitová, flute, Ana Telles, piano
Edward Elgar: (1857-1934), Salut d’Amour Op. 12 (1888), Carlos Damas, violin, Mauro Dilema, piano
Anne Victorino D’Almeida: (n. 1978), Noturno (2018) Diurno (2015), Luís Gomes, clarinet, Ana Telles, piano
Astor Piazzolla: (1921-1992) (Arr.: G. Pescada), Violentango (1974), Mário Marques, saxophone, Gonçalo Pescada, accordion, Eduardo Lopes, drums
18:45 Closure

SATURDAY, 8 MAY 2021
15:00 - 18:00 Virtual visits Speaker Online
SUNDAY, 9 MAY 2021
14:00 - 16:00 Brunch Speaker
16:00 - 17:00 Live recital Speaker Online